Isırgan otu

ısırgangiller ailesinden ve mayıs ile ağustos aylarında çiçek açan yıl boyunca yetişen otsu bir bitki türüdür. Emergenz adı verilen tüyleri histamin ve formik asit içermektedir. Bu nedenle cilde değdiğinde kaşıntı ve kızarıklığa neden olmakta olup ısırgan adını buradan almaktadır.

Isırgan otu içeriğinde histamin, potasyum tuzları, formik asit ve organik asitler ile C vitamini bulunmaktadır. Bunun yanında A ve D vitaminlerini de içerir.

Isırgan Otunun Sağlığa Faydaları
Isırgan otunun en bilinen yararları arasında böbrek ve mesane taşlarının oluşumunu önlemesi ile taşların tedavisi yer alırken, egzamanın tedavi edilmesinde, dolaşım rahatsızlıkları ile kan rahatsızlıkların tedavilerinde, kan yapıcı özelliği, kabızlığın giderilmesinde, soğuk algınlıklarının tedavi edilmesinde, vücutta oluşan ödemin giderilmesinde, romatizmal rahatsızlıklar ile gut hastalığının tedavisi aşamalarında destekleyici olarak faydaları bulunmaktadır.

Isırgan Otunun Böbrek Taşlarının Düşürülmesine Faydaları: Isırgan otu içerisinde bulunan etkin maddeler böbreklerde ve mesanede oluşan taşlar ile kumun kolay atılmasını sağlamakla birlikte taş ve kum oluşumunda önüne geçmektedir. Isırgan otunun yaprak, kök ve tohumlarından hazırlanan ısırgan otu çayı böbrekler üzerinde etkili rol oynamaktadır.

Isırgan Otu Cilt Sağlığını Korur: Kurutulmuş ısırgan yaprakları akne ve ciltlerde bulunan lekelerin tedavisinde harici olarak kullanılır. Isırgan otunun yapraklarından ziyade yaprakların içerdiği yağlar akne sorunu olan ciltlerde cilt toniği olarak kullanılır, bunun yanında yara izlerini gidermek için de etkili bir yöntemdir.

Isırgan otu yaprakları aynı zamanda böcek ısırması, egzama ve su çiçeğinden kaynaklanan hastalıkları giderir. Isırgan otunun yaprakları hakiki yağ ile karıştırılarak zarar gören kısma uygulanır.

Bunların dışında ısırgan yaprakları anti-inflamatuar özelliklere sahip olan ve deri yanıkları tedavi etmek ve yanık yaraları azaltmak için de kullanılabilir.

Isırgan Otunun Saç Sağlığına Faydaları: Isırgan otu sağlık açısından birçok fayda sağlamaktadır ve bu özelliği çok eski çağlardan itibaren bilinir. Isırgan otunun saç sağlığına faydalarının bazıları şöyledir:

Isırgan Otu Saç Dökülmesini Engeller: Isırgan otu kullanılarak saç kaybının önlenmesi çok eski bir tedavi metodudur. Isırgan yapraklarının kaynatılarak saçların yıkanması saçların dışarıdan desteklenmesine yardımcı olur. Ayrıca bu işlem kafa derisi sağlığını da korur, ısırgan otu çayı ise dışarıdan yapılan bu işleme içeriden destek olur ve çok daha etkili sonuçlar almanızı sağlayabilir. Bunun için saçların ısırgan otunun yapraklarıyla yıkanması ve ısırgan otu çayının tüketilmesi saç dökülmesi sorununu ortadan kaldırabilir.

Isırgan Otu Saçların Yeniden Çıkmasını Sağlayabilir: Isırgan otu sadece saçların sağlığını korumak veya dökülmesini engellemekle kalmıyor, dökülen saçların yeniden çıkmasına yardımcı olabiliyor. Isırgan otlarının yaprakları silis ve kükürt bakımından çok zengindir. Bu durum saçların çok daha sağlıklı ve parlak olmasını sağlıyor.

Isırgan otu, dökülen saçların yeniden çıkmasını sağlamanın yanında, yeni çıkan saçların sağlığını koruyor ve tekrar dökülmesini engelliyor. Genel anlamda saçların dökülmesine neden olan unsurların ortadan kalkmasını sağlıyor.

Saç dökülmesini engellemek için bazı sağlık uzmanları hazır satılan ısırgan otu kapsülleri tavsiye etmekteler. 50 miligram olarak satılan bu kapsüllerden günde en fazla 250 miligram tüketmelisiniz.

Bunun dışında daha sağlıklı bir yöntem ise, ısırgan otunun yapraklarını kaynar suda 5 dakika demleyin ve soğumaya bıraktıktan sonra için. Bu şekilde günde 2-3 fincan ısırgan otu çayı içmeniz saç dökülmelerine engel olabilir.

Isırgan Otu Artritik Ağrıları Giderebilir: Isırgan otu özellikle romatizma ağrılarını gidermede çok yardımcı olabilir. Isırgan otunu 5 dakika kaynatarak ılınmasını bekleyin ve ılık bir şekilde romatizma ağrısının olduğu bölgeye masaj yaparak uygulayın.

Isırgan Otu Prostat Hastalıklarını Tedavi Edebilir: Isırgan otunun prostat hastalıkları tedavisinde kullanıldığı eskiden beri bilinen bir şeydir. Isırgan otunun kaynatılıp çay şeklinde içilmesi prostat problemlerinin azalmasına yardımcı olur.

İdrar Yolu Enfeksiyonu İçin Isırgan Otu: Isırgan otunun idrar söktürücü özelliği vardır. Küçük boyuttaki taşları, mesane sorunlarını hatta böbrek taşlarını dökme özelliği vardır. Bunun yanında ishal ve dizanteri gibi hastalıklara iyi gelir.

Isırgan Otu Alerjiyi Giderebilir: Isırgan otu bitkisinin yaprakları alerjik hastalıkların tedavisinde kullanmaktadır, özellikle mevsimsel hastalıklardan olan astım ve bronşit alerjilerine karşı etkilidir. Bunun yanında hapşırma, öksürük gibi sorunları da çözebilir.

Isırgan Otu Kan Yapar: Isırgan otu yüksek miktarda demir içerdiği için kan yapıcı özelliği vardır. Bunun dışında kanın temizlenmesine yardımcı olur. Karadeniz Bölgesi’nde çok yaygın olarak taze ısırgan otlarından çorba yapılmaktadır. Isırgan çorbasının kan hastalıklarına iyi geldiği düşünülür.

Kadın Hastalıklarına İyi Gelir: Düzenli olarak ısırgan otu tüketiminin kadın hastalıklarına iyi geldiği söylenmektedir. Menopoz ağrılarını yatıştırıcı özelliği vardır.

Isırgan Otu Vücudu Korur: Isırgan otunun genel anlamda bünyeye bir çok katkısı vardır. İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde tümör hastalıklarına iyi gelir. Kan dolaşımını hızlandırır. Sindirim sisteminde meydana gelebilecek sorunlardan korur. Ağız ve boğaz enfeksiyonlarına karşı etkilidir. Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltır. Öksürük, bronşit gibi sorunların giderilmesine yardımcı olur, tıkanıklığı giderir. Enfeksiyon hastalıklarını giderir, sigaranın verdiği zararları azaltır.