Ketojenik diyetin zararları

SAFRA TAŞI KUSMA

İSHAL

YORGUNLUK

HİPOGLİSEMİ

KALPTE RİTM BOZUKLUĞU

BÜYÜMEDE AZALMA

KABIZLIK

YÜKSEK ÜRİK ASİT

KASİYUM DÜŞÜKLÜĞÜ

MAGNEZYUM DÜŞÜKLÜĞÜ

BÖBREK TAŞI

ilk defa 1920lerde ortaya çıkan bu diyet o günün koşullarına göre işe yaramış. ancak son 20 senedir yapılan araştırmalar ve gelişmeler ışığında ketonların yapısı ve vücudun biyolojik işleyişi daha iyi anlaşıldığından özellikle de otorite kabul edilen sağlık çalışanlarının kendilerini güncellemeleri gerekiyor. ama gördüğüm kadarıyla donanımları bu güncellemeyi kaldıracak düzeyde değil.   İnsan vücudu 2 öğünden fazlasını kaldıramıyor çünkü biyolojimize uygun değil. 20 yüzyılda beynin sadece glikoz ile çalışabileceği öngörülüyordu. çünkü yağ asitleri kan beyin bariyerini aşamayacak kadar büyük moleküllerdi.  aslında hiçbir insan dokusu doğrudan yağ asitlerini enerji kaynağı olarak kullanmaz. Eritrositlerin mitokondrileri yoktur, bu nedenle yağ asitleri her durumda yakıt olarak kullanılamaz. Karaciğer, yağ asitlerini, proteinleri ve kompleks karbonhidratları, insan vücudunun tüm dokularının yakıt için kullanabileceği basit glikoz veya keton gövdelerine dönüştüren harika verimli reaksiyonlar gerçekleştiren karmaşık ve verimli bir kimyasal laboratuvardır.

IGF 1 nedir ketojenik beslenme ve oructa kas kaybi

Insulin like growth factor, (insülin benzeri büyüme faktörü)

Zaten insüline çok benzeyen bir hormon olduğu için, insülin benzeri büyüme hormonu denmiş. Beyinde, hipofiz olarak adlandırılan küçük bir salgı bezi var ve hipofiz, büyüme hormonunu salgıladıktan sonra karaciğere gönderilir. Böylece karaciğer tetiklenir ve IGF üretilir. IGF büyüme hormonunun bir uzantısıdır. Yani büyüme hormonunun yaptığı işi IGF de yapıyor. Ya da şöyle diyelim,  IGF  büyüme hormonun talimatıyla çalışan bir çeşit işçi gibidir.

Okumaya devam et “IGF 1 nedir ketojenik beslenme ve oructa kas kaybi”

Alkali su

Limon ya da diğer asidik meyveler belki idrarı daha asidik yapabilir. Ama bu böbreklerinizin çalıştığını gösteren bir durumdur. Kafa karıştıran durum şudur ki, limonun ph değeri 3 civarında iken nasıl oluyor da insan enzimlerinin ph değerini 7.30 civarına getiriyor? Okumaya devam et “Alkali su”