Spiritüel açıdan depresyon

Depresyondan bahsedilirken gözden kaçan en önemli şey bunun anlamsız olduğu ve depresyondaki kişi haricinde herkesin, “Lan bu mu derdin millet neler yaşıyor, sen neyin peşindesin” tarzında olmasıdır. Ama herkesin derdi kendine büyüktür. Ve dert derttir. Depresyon doğal olmayan bir durum değildir. evet tecrübe edilmesi gereken bir şey aynı neşe mutluluk seks korku ve gibi. Depresyonun ya da o süreci görmezden gelmek onu büyütür. Depresyon sizi zorlar ve zorlandığınızda da gelişirsiniz Batı düşüncesi yolda olacakları hiç hesaba katmadan sizi hedefe yönlendirir. Doğu ise yolda olacaklara önem verir. İlaçlar batıdan, spiritüalizm ise doğudan gelir. Sizi asıl geliştirecek ya da güçlendirecek olan zirveye varmak değil, zirveye çıkarken izleyeceğiniz yolda yaşayacaklarınızdır.

Dennis Diderot’un bir lafı var; geçmiş ve gelecek siz düşündüğünüz sürece vardır. Geçmiş zaten geçmiştir. Gelecekse henüz var olmamıştır. Bunlar için yapılabilecek pek bir şey yok. Sadece şimdi vardır. Gelecek düşüncesi ankisiyete, geçmiş düşüncesi ise depresyon yaratır. Bu sebeple anda kalmak ve onu yaşamak en iyidir. Tabii söylemesi kolay.

Dikkat ettiyseniz mitoloji ve edebiyattaki bütün önemli kahramanlar hep bir arayış içindedir – Odysseus, Don Kişot, Faust gibi bir sürü isim sayabilirz. Bunlar aradıklarını bulana kadar aramaktan vazgeçmezler. Arayış, kahramanları tehlikeye, karışıklığa, ümitsizliğe ve karanlığa sürükler, ama bulmak her şeye değer olduğu için aramaktan hiç vazgeçmezler. İnsan da, bulana kadar ruhundaki macera yolculuğuna devam eder, ya da etmelidir, hiçbir yerde takılmamalıdır.

İnsanların tüm sorunları, yaşamlarındaki kaçınılmaz değişikliklere direnmekten ve bunlara karşı savaş vermekten kaynaklanır. En temelde olumsuz bir durumu dengelemenin tek bir yolu vardır, o da olumlu eylemlerde bulunmak. Kendini spritüel sanan bir dolu insanın saçmaladığı, ya da kişisel gelişim kitaplarında anlatıldığı gibi sadece olumlu düşünmek değil.

Olumlu düşünmek ya da dilemek, ya da dua etmek sizi iyi bir yere getirmez. Olumlu eylemler sizi bir yerlere getirir. Ben şimdiye kadar oturduğu yerde dua ederek iyileşen bir hasta ya da para kazanan bir insan görmedim. Bir sorunla boğuşurken istediğiniz kadar dileyin ya da dua edin, eyleme geçmediğiniz sürece hiçbir şey elde edemezsiniz, ve sadece kendinize kısa süreli rahatlıklar sağlarsınız. Ama sorunlardan kurtulamazsınız. Çünkü en temelde dualar, insanın gerçekte hak etmediğini hissettiği veya elde edememekten korktuğu bir şey için kuvvetle yakarması şeklindedir.

Mesela diyelim yemek yerken siz hiç kaşığın düzgün bir şekilde ağzınıza girmesi için dua eder misiniz? Etmezsiniz çünkü buna gerek yoktur, çünkü zaten bu eylemde bulunursunuz ve içinde yemek olan kaşık bu eylem sonucu başarılı bir biçimde ağzınıza girer. Tabii eğer Parkinson ya da ms hastası değilseniz.

Yani bir fikrin ya da düşüncenin gerçekleşebilmesi için eylem şarttır. Olumlu eylemler sorunlardan kurtulmamızın tek yoludur. Ama tabii depresyondaki insan hiçbir şey yapmak istemez. Çünkü onun için her şey anlamını yitirmiş durumdadır.